Project #160911 - Accounting Problems

Business Tutors

Subject Business
Due By (Pacific Time) 12/15/2016 08:00 am

Problem 1 

X-Ray Manufacturing has the following revenues and costs:

Sales
Fixed overhead
Direct labor
Direct materials
Selling expenses
Administrative expenses 
Variable overhead 
Interest expense 
Income tax
$4,340,000
$1,020,000
$458,000
$620,000
$365,000
$489,000 
$224,000 
$118,000 
$366,000

Prepare a contribution margin income statement with both dollars and percentages of sales displayed.

Problem 2 

Presented below are selected budget data items for Globe Corporation for a three-month period:


Sales
Direct materials
Direct labor
Variable overhead
Fixed overhead
Selling and admin. costs
Fixed loan payments
OCTOBER
$960,000
$123,000
$90,000
$65,600
$140,000
$312,000
$140,000
NOVEMBER
$870,000
$119,000
$85,000
$62,400
$140,000
$310,000
$140,000
DECEMBER
$850,000
$125,000
$96,000
$68,000
$140,000
$315,000
$140,000

Sales were $770,000 in August and $840,000 in September. Material usage was $115,000 in August and $118,000 in September. All sales are on account, and accounts receivable is historically collected 15% in the month of sale, 65% in the month following sales, and the remainder two months after the sale. Materials are paid for 40% in the month used and 60% the following month. All other expenses are paid in the month incurred. The cash balance was $35,000 at the beginning of October, and management wants to determine if the company will have enough cash to pay a year-end bonus.

Prepare a three-month cash budget, including a schedule for cash collections and material payments.

Problem 3 

Olympic Products Inc. manufactures and distributes barbecue grills. The company normally sells 1,000 of these grills each month for a price of $140 each. The material cost for a grill is $44 and the direct labor is $22. The variable overhead cost is $13 per grill, and the fixed overhead cost is $30,000 per month. A contract manufacturer has approached the company and offered to supply the grills ready to sell for $85 each. The company management believes that if it accepts this offer, Olympic Products will be able to lease unused factory space for $10,000 per month.

Perform a make-versus-buy analysis.

TutorRating
pallavi

out of 1971 reviews
amosmm

out of 766 reviews
PhyzKyd

out of 1164 reviews
rajdeep77

out of 721 reviews
sctys

out of 1600 reviews
sharadgreen

out of 770 reviews
topnotcher

out of 766 reviews
XXXIAO

out of 680 reviews